Ślub a później wesele to jedna z ważniejszych chwil w życiu. Nie jest zatem dziwne, że przyszli małżonkowie przygotowują tę uroczystość miesiącami (a czasem jeszcze dłużej), co jest absolutnie zrozumiałe przy tak dużej inwestycji. No właśnie! Niestety bajkowy ślub to po prostu ogromne koszty, dlatego wydatki umiejętnie kontrolować. Czy skuteczne zaplanowanie budżetu weselnego jest możliwe? Na co zwrócić uwagę, żeby efekt końcowy nas nie rozczarował?
Planowanie weselnego budżetu
Budżet to oczywiście podstawowa kwestia przy planowaniu uroczystości weselnych, dlatego warto ustalić kwotę maksymalną, jaką możemy przeznaczyć na ten cel, a później ściśle tego limitu przestrzegać. Kiedy już ustalimy górny próg naszych weselnych wydatków, niezbędne wydaje się dokonanie ich podziału na kategorie. Dzięki szczegółowemu rozpisaniu budżetu na poszczególne elementy, możemy szybko wyeliminować wydatki, które generują zbyt duże koszty, ewentualnie uniknąć tych nie uwzględnionych w planach.
Średnie koszty wesela na 100 osób w 2019 roku wynosiły od 50 do 80 tysięcy złotych. Zatem organizacja takiego przedsięwzięcia wymaga zaangażowania bądź wykorzystania różnego rodzaju zasobów (czasu, ludzi, pieniędzy). Aby mimo tylu wyzwań wziąć udział w ślubie i weselu bez zmęczenie i obaw o finansową przyszłość, niezbędne jest zaplanowanie budżetu.
Jakie konkretnie koszty generuje ślub i wesele?
Jakie rodzaje wydatków powinniśmy na pewno ująć w budżecie tego typu imprezy? Przede wszystkim musimy pamiętać, o tych wydatkach, których absolutnie nie uda nam się uniknąć, chociaż możemy się postarać o zmniejszenie ich kosztów, jeśli poszukamy najbardziej korzystnych i oszczędnych rozwiązań.
Przyszli małżonkowie koniecznie powinni zadbać o:
-
lokal na weselne przyjęcie, przy czym należy pamiętać, że to nie tylko wynajem pomieszczenia, ale także posiłki, zatem ostateczny koszt jest zależny od liczby zaproszonych gości,
-
zespół muzyczny albo DJ-a – jeśli w planach mamy zabawę taneczną,
-
opłaty związane z ceremonią zawarcia ślubu w kościele czy urzędzie,
-
suknię dla panny młodej z dodatkami, fryzjera i kosmetyczkę oraz garnitur dla pana młodego (tez z dodatkami),
-
obrączki,
-
kamerzystę albo fotografa (a może jednego i drugiego),
-
odpowiedni samochód,
-
zaproszenia ślubne.
Młodzi często dzielą się kosztami z rodzicami, ale popularnością cieszą się także weselne kredyty, chociaż to rozwiązanie mało komfortowe z punktu widzenia przyszłości finansowej nowożeńców – rozpoczynają wspólne życie z kontem obciążonym długiem, niestety. Tej opcji możemy próbować zapobiec, umiejętnie zarządzając swoim budżetem.
Optymalizacja kosztów wesela
Aby ograniczyć wydatki na wesele, wart wspomóc się szczegółową listą, która uwzględni wszystkie kwestie, o jakie musimy zadbać oraz ich szacunkowy koszt. Jeśli końcowa suma jest zdecydowanie wyższa od zakładanej, trzeba się zastanowić, czy jest coś, z czego możemy zrezygnować, ewentualnie skorzystać z tańszego zamiennika.
I tu możliwości jest sporo. Być może ktoś ze znajomych ma elegancki samochód, który wypożyczy (nawet bez dodatkowych kosztów). Czasem w rodzinie mamy kogoś, kto zrobi dobre zdjęcia albo ślubny makijaż czy fryzurę. Suknia ślubna niekoniecznie musi być szyta na miarę, warto pomyśleć o wypożyczeniu albo kupieniu gotowego projektu. Wynajęcie odpowiedniej sali także może być pozycją, która obniży nam nieco koszty, jeśli przyjrzymy się ofercie co najmniej kilku restauracji, porównamy je i wybierzemy tę, która najlepiej wpisuje się w nasz budżet i nasze oczekiwania.
Wydatki weselne – jak je na bieżąco kontrolować?
Czy można w sposób bezbolesny zapanować na każdym wydatkiem związanym z planowanym ślubem i weselem? Oczywiście, jeśli postawi się na łatwo dostępne rozwiązanie, pozwalające na bieżąco wpisywać każdą wydaną kwotę.
Takim rozwiązaniem jest aplikacja Fin4Family pracująca zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na komputerach. Dzięki temu w każdej chwili możemy skorygować nasz budżet, sprawdzić stan konta czy wpisać wydatek. Ciągły wgląd w dane finansowe mogą mieć oboje przyszli małżonkowie, co, bez wątpienia, ułatwi zarządzanie nimi. W sytuacji, gdy osób współfinansujących jest kilka, wyjątkowo przydatny może być moduł Projekty, który pozwala na jasne przypisanie wydatków poszczególnym osobom, a później precyzyjne rozliczenie.
Program Fin4Family jest łatwy w obsłudze, a wielość funkcji może w znaczącym stopniu ułatwić przygotowania do wesela, oszczędzając czas i pieniądze, a w efekcie stres przyszłych małżonków i ich rodziców.